Kulturalna Szkoła

W roku szkolnym 2021/2020 nasza szkoła bierze udział w pilotażowym projekcie KULTURALNA SZKOŁA. Projekt realizowany będzie od 1 września 2021 r. do 20 czerwca 2022 r. Główne cele projektu to:- przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych naszej gminy, regionu, Polski,- tworzenie sprzyjających warunków do rozwiania aktywności twórczej uczniów,- poszerzanie wiedzy uczniów,- doskonalenie kluczowych kompetencji uczniów.Szkoła będzie realizować zadania poprzez organizację lub współorganizację rozmaitych przedsięwzięć: wycieczek do miejsc związanych z kulturą, przeglądów, konkursów, warsztatów promujących młodzieżową i dziecięcą twórczość  w dziedzinie literatury, plastyki, muzyki, tańca. 

Kulturalna Szkoła na szkolnej świetlicy

W ramach programu ,,Kulturalna szkoła” na świetlicy szkolnej odbywały się warsztaty rękodzieła artystycznego (kwiaty z bibuły i krepiny), malowanie na szkle i plexi, lepienie z gliny, konkursy z nagrodami ,,Mam talent” oraz zawody sportowe ,,Już to umiem”





Dzień Dziecka

1 czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole to również był niezwykły dzień.  Dopisały  nam  humory i energia do różnych zadań.  Najpierw sprawdziliśmy się w zabawach sportowych na sali gimnastycznej,  potem malowaliśmy farbami na folii. Było to dla nas ciekawe doświadczenie. Niełatwo maluje się na folii, ale my daliśmy radę. W przerwach jedliśmy smaczne drożdżówki i smakowite galaretki, a na koniec mieliśmy konkurs jedzenia kisielu na czas. Zabawa była przednia!  Już czekamy na przyszły rok.






Wycieczka do Sandomierza

W dniach 1-2 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 6, 7a, 7b, 8a, 8b wzięli udział
 w dwudniowej wycieczce do Sandomierza i okolic. Pierwszym punktem wyjazdu było jedno z najważniejszych miast renesansowej Polski – Sandomierz. Miasto położone na 7 wzgórzach nazwane jest polskim Rzymem. W Sandomierzu – mieście ojca Mateusza zwiedzanie rozpoczęło się od zabytkowego rynku. Następnie w zbrojowni uczniowie wzięli udział
w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Zwiedzanie Sandomierza zakończyła licząca pół kilometra trasa podziemna. Popołudnie uczniowie spędzili w podziwianiu ruin najpiękniejszego zamku w Polsce – Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od pobytu na Świętym Krzyżu oraz podziwianiem gołoborza na stoku Łysej Góry. Ostatni punkt programu to centrum Nauki Da Vinci. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni z wycieczki.





Wręczenie nagród

W dniu 27 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Borzęcie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VIII edycji Gminnego Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego dla uczniów klas trzecich. 

Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń klasy 3a PIOTR KORCZ, który zdobył WYRÓŻNIENIE. Serdecznie gratulujemy!!!


Wycieczka klasy 4b, 5a i 5b

5 maja klasy 5a, 5b i 4b udały się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Kurozwęk. Atrakcją było Safari Bizon, czyli wycieczka wozami do zagrody z bizonami. Kolejnym punktem był spacer po mieście Opatów oraz wizyta w gotyckiej Kolegiacie Św. Marcina. Następnie udaliśmy się do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie zwiedziliśmy warsztat garncarski oraz halę fabryczną. Pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem i obiadokolacją. Okazało się, że to nie koniec tego dnia, gdyż na terenie pensjonatu znajdował się duży plac zabaw oraz boiska do gry w piłkę.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Sandomierza, gdzie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Zbrojownię Rycerską, przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną oraz wąwozem Królowej Jadwigi. Ostatnim punktem naszej wycieczki były wspaniałe ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujazdowie. Po tej atrakcji wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krzyszkowic. Dobry humor i pogoda nam sprzyjała. Już poczęliśmy przygotowania do kolejnej wycieczki.






Wyniki Konkursów Gminnych

W dniach 11 i 13 maja 2022r. odbyły się Miejsko – Gminne Konkursy Ortograficzny i Matematyczny dla uczniów klas III szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Myślenice. Dnia 19 maja 2022r. Komisja Konkursowa, w skład której weszli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, dokonała oceny prac.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli w nich wysokie miejsca.
W Miejsko – Gminnym Konkursie Matematycznym  uczennica klasy 3a MAJA WOJCIECHOWSKA zajęła II miejsce,  uczeń klasy 3b FRANCISZEK NOREK zajął III miejsce, uczeń klasy 3b FRANCISZEK Kurowski zajął IV miejsce. 
W Miejsko – Gminnym Konkursie Ortograficznym uczennica klasy 3a MAJA WOJCIECHOWSKA zajęła IV miejsce, a uczeń klasy 3b FRANCISZEK NOREK zajął IX miejsce.

Warsztaty artystyczne w klasie Va

19 maja 2022 roku klasa Va uczestniczyła w warsztatach artystycznych prowadzonych przez panią Justynę Iskra. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda produkcja  mydła. Okazało się , że nie jest to taka prosta sprawa. Wymaga to dużo zabiegów, fachowej wiedzy i czasu. Na zajęciach uczniowie mieli możliwość wykonania własnych, oryginalnych mydełek, które wręczą swoim rodzicom w Dniu Mamy i Taty.



Warsztaty plastyczne

W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne przeznaczone dla uczniów klas I-III. Warsztaty poprowadziła znana już naszej szkole firma KREATOSKOP.

Uczniowie podczas tych zajęć wykonywali niespodzianki dla swoich rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty. Z tego powodu, nie możemy tym razem podzielić się z Państwem efektem tych warsztatów. Jedyne co możemy zdradzić to fakt, że uczniowie młodszych klas włożyli w te dzieła całe swoje serca i naprawdę mocno zaangażowali się, aby uszczęśliwić swoich ukochanych rodziców.


Czyste Krzyszkowice

Co ma ze sobą wspólnego kapeć, wiaderko i butelka? Niestety to, że wszystkie te rzeczy znaleźć można w naszych rowach. Te i wiele, wiele innych…

W ramach edukacji przyrodniczej i społecznej uczniowie klasy 1a włączyli się w piękną inicjatywę – sprzątanie Krzyszkowic. Dnia 6 maja z samego rana dzielni pierwszoklasiści założyli rękawiczki ochronne i ruszyli z workami aby wysprzątać tereny w pobliżu szkoły i strażnicy. Pomysł zrodził się w głowie pani Ewy Poleszczuk, dzięki której w akcję zaangażowało się sporo chętnych mieszkańców. Za całą organizację należą się pani Ewie wielkie brawa. Akcję wspierała również Gmina Myślenice i Starostwo Powiatowe.

W zamian za postawę odpowiedzialności społecznej nasi uczniowie dostali odblaski i długopisy. To była wspaniała lekcja ekologii – zrobiliśmy coś dobrego dla naszej Ziemi, lekcja edukacji społecznej –  poczuliśmy solidarność z mieszkańcami Krzyszkowic, a także lekcja WF, bo czasem nieźle musieliśmy się nagimnastykować, aby wyciągnąć śmieci z rowów, krzaków czy rzeki.


Koncert uczniów ze Szkoły Muzycznej

Niedawno, bo 5 maja jedna z sal naszej szkoły zamieniła się na krótką chwilę w salę koncertową. Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych miały przyjemność wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych. Wśród nich był także uczeń naszej szkoły: Ilyes Chahidi z kl. II a.  Młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności gry na rozmaitych instrumentach, m.in. skrzypcach, akordeonie, wiolonczeli, trąbce, flecie poprzecznym. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.



Wycieczka kl. 3a i 3b

W dniu 9 maja uczniowie klas 3a i 3b byli na wycieczce w Myślenicach. Celem wycieczki było zwiedzenie ruin Zamku w Myślenicach i poznanie jego tajemnic. Po wędrówce dzieci odpoczywały na placu zabaw nad Rabą. Na zakończenie udaliśmy się na krytą pływalnię, gdzie uczniowie doskonalili technikę pływania.


Kosmolenie ratują Ziemię

28 Kwietnia uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami pojechali do Myślenic na spektakl teatru Kultureska pt. Kosmolenie ratują ziemię. Był to ekologiczny spektakl teatralny, który uczył przez zabawę. Była to wesoła lekcja ekologii, oprawiona wyjątkową muzyką, kostiumami i scenografią. Z zabawnej historii płynął do widzów wartościowy morał: „Jeżeli zadbacie o przyrodę możecie stać się ziemskimi bohaterami”.

Poruszał wiele tematów ekologicznych. Przedstawiał dzieciom negatywne skutki działań człowieka, takich jak: produkowanie dużej ilości śmieci, spalanie śmieci w piecach i zanieczyszczenie przyrody. Wskazywał dzieciom sposoby na właściwe gospodarowanie odpadami – poszerzał wiedzę dziecka o segregacji odpadów, metodach unikania powstawania odpadów oraz możliwościach ponownego wykorzystania odpadów. Widzowie dowiedzieli się w jaki sposób chronić powietrze – m.in. poprzez wybór ekologicznych środków transportu, właściwe ogrzewanie domów, jak i np. sadzenie drzew. Spektakl promował także oszczędzanie wody. Ta przejmująca historia z pewnością poruszyła serce każdego dziecka i zmotywowała do podejmowania działań ekologicznych.


Konkurs przyrodniczy

W dniu 27 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Osieczanach odbyło się rozdanie nagród z  II Gminnego Konkursu Przyrodniczego Przyroda i ja. Uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące miejsca:

klasa V –fotografia  „Eko – moda” – Alicja Pyrdoł – 1 m, Rima Chachidi – 2 m, Kinga Raczek – wyróżnienia

klasa IV –fotografia  „Eko – moda” – Antoni Pitala- 3 m

 klasy VI – praca plastyczna „Kolorowy  świat owadów” owady w 3 D –Kornelia Burtan , Anna Szewczyk – 1 m

klasa VII i VIII–prezentacja multimedialna „Odkrywam, podziwiam walory przyrodnicze mojej okolicy” – Magdalena Nyk- 1m, Magdalena Chlebda – 2m, Marcelina Pitala- wyróżnienie

GRATULACJE!!!




II Gminny Konkurs Geograficzny

W dniu 27 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Bysinie odbył się finał II Gminnego Turnieju Geograficznego. Do etapu 2 zakwalifikowało się 34 uczniów z 15 szkół Gminy Myślenice. Do napisania był test zawierający 40 pytań z tematyki Europa – kontynent starzejących się społeczeństw. Uczniowie naszej szkoły uzyskali  wysokie lokaty:

GABRIEL PISKA  – 1 miejsce

MAJA PITALA – 3 miejsce

MAŁOGORZATA CYRWUS, HUBERT PASIONEK – wyróżnienie

GRATULACJE!!!




Dzień Ziemi 2022 w klasach I – III

Dzień Ziemi co roku obchodzony jest 22 kwietnia. Ma na celu szerzenie wiedzy ekologicznej oraz promocję ochrony środowiska. Tegoroczne hasło brzmiało „Zainwestuj w naszą planetę”.  Z tej okazji uczniowie klasy II a przygotowali dla przedszkolaków oraz dzieci z klas I-III przedstawienie pt. „Niewielki, ale śliczny teatrzyk ekologiczny”. W ten sposób przypomnieli o różnych sposobach ochrony naszego środowiska tj. sadzeniu drzew, segregacji śmieci, rezygnacji z samochodu na rzecz roweru, ochronie roślinności i zwierząt. Chcieli zainspirować swoich kolegów i koleżanki, by żyli zgodnie z naturą i dbali o nią najlepiej, jak potrafią. 



Dzień Ziemi 2022 w klasach IV – VIII

Troska o naszą planetę to nasz wspólny obowiązek. W dniu 22 kwietnia świętujemy światowy Dzień Ziemi. Tego dnia każdy powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku. Dołączmy do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi zacznijmy walczyć o nasz dom.

Uczniowie klasy 6 i 5a pod opieką pani J. Woźnicy przygotowali inscenizację pod tytułem „Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej”. Inscenizacja została uświetniona śpiewem piosenek: Pięknie żyć, Pocahontas, Otwórz oczy szeroko i patrz czy Świat to my. Przedstawienie zostało zaprezentowane społeczności uczniowskiej klas 4-8.

A oto dokumentacja z przedstawienia.  




Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie „Krakusek”

26 marca 2022 roku w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krakowie odbył się finał XVII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „KRAKUSEK” dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej. Naszą szkołę reprezentowali: MAJA WOJCIECHOWSKA z kl. IIIa i FRANCISZEK KUROWSKI z kl. IIIb, którzy wykazali się największą wiedzą w etapie szkolnym. Tematem tegorocznej edycji były „Mury, baszty, fosy…, czyli jak Wawelu i Krakowa w dawnych wiekach broniono”.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu uczestnicząc w lekcji muzealnej w Zamku Królewskim na Wawelu i wycieczce po Krakowie, a finaliści dodatkowo wraz ze swoimi rodzicami brali udział w rodzinnej grze terenowej, w trakcie której mogli sobie utrwalić wszystkie zdobyte wcześniej informacje. Dodatkowo uczniowie zapoznawali się z ciekawą literaturą na temat historii, zabytków i legend Krakowa.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2022

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ten dzień daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

Tegoroczny ŚDZ obchodzony jest  pod hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie”.

Celem ŚDZ 2022 jest zwrócenie uwagi min na: problem zanieczyszczenia powietrza, problem nadmiaru odpadów na Ziemi, niezdrową żywność, problem wycinania lasów.

Klasa 7a i 7b w ramach lekcji biologii włączyła się w przygotowanie wystawy ŚDZ, która ma charakter informacyjno – edukacyjny. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z wystawy.

Organizatorem działań jest Powiatowa Stacja Sanitarno– Epidemiologiczna w Myślenicach. 



Lekcja o tradycjach wielkanocnych

W ubiegłym tygodniu wszystkie klasy I-III wzięły udział w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych i przepięknej lekcji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych zorganizowanej w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. 

Zostaliśmy zaproszeni do sali z kolorową, różnorodną ekspozycją wielkanocną, w której poczuliśmy się jak w dawnej izbie. Na środku stał suto zastawiony stół z przysmakami świątecznymi. Pani przewodnik Agnieszka Turska z wielkim zapałem opowiadała nam o okolicznych zwyczajach związanych z postem, z Jezuskiem Palmowym w Trzemeśni, o symbolice potraw znajdujących się w koszyku wielkanocnym czy o dziadach śmigustnych.

Następnie przeszliśmy do sali gdzie każdy z nas mógł nauczyć się robienia palmy wielkanocnej. Panie z muzeum nauczyły nas robienia kwiatków z bibuły, oplatania bibułą gałązek leszczyny oraz dekorowania palmy wstążkami. Dla każdego była to ciekawa lekcja i wszystkie palmy -chociaż nie największe i nie najbogatsze wyszły nam bardzo ładne.




Wycieczka do muzeum klas 3a i 3b

 W wiosennym nastroju, jak co roku czekamy na Święta Wielkanocne, które przypominają nam o zwycięstwie  życia nad śmiercią.  Zgodnie z tradycją przygotowujemy dekoracje świąteczne, w których dominują pisanki, kurczaczki, baranki i inne ozdoby od wieków symbolizujące Wielkanoc w naszej kulturze. Aby tradycji stało się zadość, Muzeum Niepodległości w Myślenicach zorganizowało warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli  uczniowie naszej szkoły. 23 marca uczniowie klas 3a i 3b wykonywali z wielkim zaangażowaniem palmy wielkanocne. Wcześniej dzieci poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą zwyczajów  związanych z obchodami  Świąt Wielkanocnych. Po zajęciach każdy uczestnik zabrał ze sobą wykonane przez siebie dzieła, które zdobić będą domy podczas Świąt.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Rozrywki Dziecięcej HipiHop, gdzie wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie w czasie zajęć plastycznych wykonaliśmy Panią Wiosnę, którą przywieźliśmy do szkoły.

Konkurs o św. Jadwidze

24 marca 2022 r. uczniowie z naszej szkoły odebrali nagrody w II Powiatowym Konkursie Średniowiecznym o Berło św. Jadwigi w Kornatce. Nagrodę za I miejsce w kategorii klas IV – VI odebrała Anna Szewczyk z klasy VI. Nagrodę specjalną księdza proboszcza – Maja Pitala też z klasy VI. Wyróżnienie w kategorii klas I – III Maksymilian Fornalik z klasy Ib.  Gratulujemy.




II Gminny Konkurs Ekologiczny

Zespół Placówek Oświatowych w Osieczanach pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice organizuje II Gminny Konkurs Ekologiczny. Konkurs  przebiega w trzech kategoriach wiekowych:

  • klasy IV i V – fotografia:. „Eko – moda”
  • klasa VI – praca plastyczna „Kolorowy świat owadów – owady w 3 D”
  • klasa VII i VIII – prezentacja multimedialna „Odkrywam, podziwiam walory przyrodnicze mojej okolicy”.

W naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny tego konkursu. Wpłynęło 21 prac. Poniżej prezentujemy prace, które będą reprezentowały szkołę na etapie Gminnym.

Wyniki konkursu we wszystkich trzech kategoriach zostaną ogłoszone 28. 04. 2022 r. o godz. 1000 w ZPO w Osieczanach.

 WSZYSTKIM UCZESTNIKOM  ŻYCZYMY POWODZENIA!!!

 





Małopolskie Konkursy Przedmiotowe

Miło nam poinformować, że Arlena Matoga z klasy 8a zakwalifikowała się etapu wojewódzkiego – Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Tematyka konkursu: „Geograficzna podróż przez lądy i oceany”.

Etap wojewódzki odbędzie się 24 lutego w Krakowie.

Do wojewódzkiego etapu innego konkursu kuratoryjnego – Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego – awansowały też uczennice Jagoda Chlebda z klasy 7b oraz Maja Pitala
z klasy 6. Tematyka przewodnia konkursu brzmi: „A droga wiedzie w przód i w przód”. 

Etap wojewódzki odbędzie się 21 lutego w Krakowie.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za dziewczyny!

ANIOŁY, ANIOŁKI BOŻONARODZENIOWE

Dwie uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w XI Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „ ANIOŁY, ANIOŁKI BOŻONARODZENIOWE” organizowanym przez Szkołę Podstawową  im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku.

W kategorii – forma przestrzenna I miejsce zdobyła Magdalena Iskra z kl. III a, natomiast w kategorii – forma płaska wyróżnienie zdobyła Malwina Jakubiec z kl. II a.

Obu uczennicom serdecznie GRATULUJEMY!


Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Głogoczowie

Kolejny konkurs kolęd przeszedł do historii. W imprezie cyklicznej  organizowanej przez WDK w Głogoczowie, jak co roku brali udział uczniowie naszej szkoły. Również tym razem nie obyło się bez sukcesów. Grand – Prix całej imprezy przyznano duetowi w składzie – Magdalena Iskra i Maja Wojciechowska. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zdobyła Hanna Norek oraz wyróżnienie Kornelia Burtan. Gratulujemy naszym uczennicom.



Warsztaty Bożonarodzeniowe

W połowie grudnia,  uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo każda klasa realizowała zajęcia we własnej sali, ze swoją wychowawczynią.  Każdy uczeń wykonał i udekorował świąteczną choinkę, a następnie zawiesił na niej kolorową bombkę wypełnioną kolorowymi piórkami. Dzięki tym warsztatom dzieci już tydzień przed Bożym Narodzeniem poczuły świąteczną atmosferę.



Szopka Bożonarodzeniowa

Czas przedświąteczny w naszej szkole jest wyjątkowy…. pachnie piernikami, z każdej sali rozbrzmiewają kolędy i pastorałki, na choinkach błyszczą lampki i ozdoby wykonane przez dzieci. Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, życzenia dla rodziców, a także spotykają się na klasowych wigiliach, śpiewają kolędy i robi się bardzo świątecznie.

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli.

Inaczej było w tym roku. Ze względu na pandemię nie było jasełek, a zastąpiło je przygotowanie bożonarodzeniowej szopki. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych własnoręcznie wykonali postacie św. Józefa, Maryi, Trzech Króli, aniołów i pasterzy. Przy takiej scenografii w ostatnim dniu nauki przed świętami, każda klasa zaprezentowania swoje zdolności wokalne śpiewając kolędy przy żłóbku Jezusa, wprowadzając wyjątkowy, świąteczny nastrój.



Wigilia klas I – III

Kultywowanie tradycji jest bardzo ważne i dlatego zgodnie z nią w naszej szkołe przed świętami Bożego Narodzenia w klasach I – III zorganizowane zostały klasowe wigilie.  W piątek, 17 grudnia przy świątecznych stroikach i przy słodkim poczęstunku  wszyscy  zasiedli do wigilijnego stołu. Wspólne śpiewanie kolęd  oraz opowieści o bożonarodzeniowych tradycjach  uprzyjemniło wszystkim ten wyjątkowy czas. Były to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. 


Kiermasz Bożonarodzeniowy

W tym roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Przez dwa dni, czyli 16 i 17 grudnia uczniowie mogli zakupić przepiękne dekoracje na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wśród rękodzieła znalazły się choinki, skrzaty, wianki, bałwanki, szopki, a nawet słodkie pierniki. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wrócić do domu z nową świąteczną ozdobą.


Wycieczka klas ósmych do Warszawy

1 XII  udaliśmy  się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw  podziwialiśmy Stare Miasto,  a tam Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Barbakan, pomnik Małego Powstańca. Na trasie odwiedziliśmy kościół Św. Krzyża, w filarach którego wmurowano urnę z sercem F. Chopina. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, potężny Pałac Prezydencki. Na Placu Piłsudskiego uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  Po kilku godzinach zakończyliśmy spacer po Warszawie i udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Znaleźliśmy się w miejscu szczególnym, gdzie nie było napisów „nie dotykać”. W Koperniku wszystkiego można było dotknąć, sprawdzić, przekręcić, a czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć, aby uruchomić eksponat. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do hotelu. W drugim dniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że  jest to zespół pałacowo – ogrodowy założony XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwialiśmy liczne pałace, Belweder, Podchorążówkę. Zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Fryderyka Chopina, przy którym odbywają się letnie koncerty fortepianowe. Zwiedzając Łazienki Królewskie spacerowaliśmy malowniczymi ścieżkami oraz alejkami wśród drzew. Ostatnim punktem naszego pobytu w Warszawie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Multimedialna ekspozycja pozwoliła nam poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Mogliśmy zrozumieć, jak czuli się przemierzający kanały powstańcy i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „ Miasto Ruin”.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć.



Wizyta w Bibliotece Publicznej

W czwartek, 2 grudnia w ramach projektu „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klas drugich odwiedzili Filię Biblioteczną Krzyszkowice – MBP w Myślenicach. Pani bibliotekarka Bożena Wierzba wyjaśniła dzieciom, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać oraz jak szanować książki. Uczniowie zwiedzili część biblioteczną przeznaczoną dla dzieci, zapoznali  się z układem książek, a także odnaleźli regały, na których znajdują się pozycje przeznaczone specjalnie dla nich. Podczas spotkania pani bibliotekarka zachęcała dzieci do codziennego czytania książek, a na koniec wręczyła im kolorowe zakładki.



„Ainbo – strażniczka Amazonii”

We wtorek, 29 listopada uczniowie klas II a, III a oraz III b pojechali do kina do Myślenic. Obejrzeli familijną animację „Ainbo – strażniczka Amazonii”. Był to film z przesłaniem dla dzieci i przyszłych pokoleń, wzruszająca historia dzielnej dziewczynki, która ratuje swoich bliskich przed głodem i utratą ziemi. Dzięki „Ainbo” dzieci (choć na chwilę) przeniosły się w  piękną podróż przez amazońską dżunglę, podczas której poznały elementy rdzennej kultury Amazonii.


Teatrzyk klasy IIa

Nie jest łatwo przekonać dzieci, że marchewka jest lepsza niż cukierek, a papryka smaczniejsza niż batonik… Tego zadania podjęli się jednak uczniowie II a. W piątek, 19 listopada klasa  zaprosiła nauczycieli i uczniów klas I -III na przedstawienie teatralne. Była to inscenizacja wiersza Barbary Kosmowskiej pt. „Jarzynowa awantura” . Poprzez  zabawną inscenizację drugoklasiści starali się przekonać kolegów, że warzywa są niezbędnym elementem zbilansowanej diety, a równocześnie są smaczne i zdrowe. Jarzynowy teatrzyk wzbudził gromkie owacje.


Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych

25 listopada uczennica klasy 5a Małgorzata  Cyrwus reprezentowała nasza szkołę na Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Głogoczowie. Wykonała autorską piosenkę pt. „Warszawa”. Jej występ został wysoko oceniony przez jury przeglądu, które przyznało Małgosi pierwsze miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Spektakl „Skrzydlaty Odlot”

14 listopada obchodziliśmy dzień czystego powietrza, w związku z tym Gmina Myślenice w ramach realizowanego projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” udostępniła w dniu 18 listopada spektakl ekologiczny online Skrzydlaty Odlot w wykonaniu Teatru Kultureska.

Spektakl był wyświetlany w klasach 1-6 oraz w oddziale przedszkolnym grupa a, b. W sumie było to 13 wyświetleń. Spektakl obejrzało 186 uczniów klas 1-3 oraz 50 przedszkolaków z oddziału a i b.

Uczestnicy poszerzyli wiedzę na temat ochrony powietrza. Poznali przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza i smogu. Dowiedzieli się czym jest niska emisja i jak walczyć z zanieczyszczeniami.


„Pippi” w Teatrze Ludowym w Krakowie

22 października uczniowie klasy 4a mieli możliwość obejrzeć sztukę „Pippi” w Teatrze Ludowym w Krakowie. Sztuka przeniosła nas w świat wspaniałej dziewczynki Pippi,  kultowej postaci dzieci, młodzieży i dorosłych w roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 103. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Podczas naszego wyjazdu pamiętaliśmy o wszystkich zasadach do jakich nas zobowiązuje kulturalna szkoła.


Klasa 6 w Ogrodzie Doświadczeń

W dniu 11 października 2021 r. Uczniowie klasy 6 pojechali na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie wraz z opiekunami podziwiali liczne eksperymenty, doświadczenia i pokazy naukowe w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. Urządzenia edukacyjne dostępne w parku pozwalają na poznawanie praw fizyki i świata przyrody. Uczniowie będąc w Ogrodzie Doświadczeń stali się badaczami, eksperymentatorami oraz obserwatorami otaczającego Świata. Sami doświadczali licznych praw fizyki jeżdżąc rowerem na linie czy też dźwigając potężny głaz. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Krzyszkowic.




Bieg z okazji 100-lecia Dalinu

10 października 2021 Uczniowie naszej szkoły włączyli się do uroczystości związanych ze 100-leciem istnienia Klubu Sportowego Dalin. Uczestniczyliśmy w biegach na różnych dystansach od sprintu 50 metrów dla najmłodszych uczestników do 200 metrów dla starszych. Nowe doświadczenia naszych małych sportowców zostało nagrodzone pamiątkowymi medalami. Wszyscy wspaniale bawiliśmy się w te piękną słoneczną niedzielę – zrealizowaliśmy nasz cel Bieg po zdrowie.


Wycieczka na Diabelski Kamień

W dniu 13 września uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią i Panem A. Moskalem wybrali się na wycieczkę do Rudnika na Diabelski Kamień. Dwie formację skalne na stokach Barnasiówki były okazja do poznania przyrody, geografii, geologii tego terenu. Unikatowe walory przyrodnicze skałek spowodowały, że zostały uznane za pomniki przyrody.  Następnie uczniowie udali się żółtym szlakiem w kierunku zalewu w Sułkowicach, gdzie piekli kiełbaski i odpoczywali na łonie natury. Czas spędzony na świeżym powietrzu pozwolił na gry i zabawy integracyjne





Małopolska Noc Naukowców

W dniu 24 września 2021 r. uczniowie klasy IV A ze Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach  w poszukiwaniu nowych wyzwań naukowych wyruszyli do Krakowa na 15 Małopolską Noc Naukowców. Podziwialiśmy liczne eksperymenty, doświadczenia i pokazy naukowe  w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. Następnie sami doświadczaliśmy licznych praw fizyki jeżdżąc rowerem na linie czy też dźwigając potężny głaz. Wspaniała zabawa była kontynuowana w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie uczestniczyliśmy w zabawach kreatywnych oraz poznawaliśmy tajniki wiedzy matematycznej pod czujnym okiem nauczycieli ze Szkoły Matematyki Alfa. Pełni wrażeń późną nocą wróciliśmy do Krzyszkowic.